# Wat kost een WordPress-website echt? Van thema tot maatwerk

> WordPress-websites lopen van 1.500 tot 30.000 euro. Het verschil zit niet in WordPress maar in thema versus maatwerk, content en wie er onderhoudt. Dit is de eerlijke kostenopbouw.

## Waarom WordPress-prijzen zo uiteenlopen

WordPress zelf is gratis. Dat is de bron van alle verwarring: "een WordPress-site" kan een doe-het-zelf-thema van 300 euro zijn of een volledig maatwerkplatform van 25.000 euro, en beiden noemen zich WordPress-website. De prijsverschillen zitten niet in het CMS maar in vier lagen: de bouw-aanpak, de content, de functionaliteit en het doorlopende beheer.

Vier WordPress-aanpakken en hun prijs

## De vier aanpakken en hun prijzen

AanpakPrijsWat u krijgt

Premium thema1.500 - 5.000Thema aangepast aan uw merk, uw content, basis-SEO
Thema + pagebuilder3.000 - 10.000Meer ontwerpvrijheid, meerdere templates, formulieren
Maatwerk thema8.000 - 25.000Ontwerp op maat, sneller, zuiverder code, eigen componenten
Headless/complex20.000 - 60.000+WordPress als backend, frontend apart, hoge eisen

Voor de meeste MKB-dienstverleners zit de sweet spot in categorie twee of drie: een goed thema met professionele inrichting of een licht maatwerk-thema dat precies doet wat u nodig heeft.

## De kosten die niet in de bouwofferte staan

### 1. Content

Dit is de meest onderschatte post. Een site met tien pagina's vereist teksten die verkopen en ranken, echte foto's en een logische structuur. Copywriting kost 500 tot 3.000 euro voor een MKB-site; fotografie 300 tot 1.500. Wie dit zelf doet bespaart geld maar investeert twintig tot veertig uur.

### 2. Hosting en onderhoud

WordPress vereist updates, backups en beveiliging. Reken op 15 tot 60 euro per maand voor managed hosting en onderhoud, of uw eigen uren als u het zelf doet. Een verwaarloosde WordPress-site is een gehackte WordPress-site. Zie [het onderhoudsritme](/website-onderhoud-checklist/).

### 3. Licenties voor premium tools

Formulieren (Gravity Forms), SEO (RankMath Pro), caching (WP Rocket), backups en vertalingen (WPML) kosten samen 100 tot 500 euro per jaar aan plugin-licenties.

### 4. Functionele uitbreidingen

Elke "extra" functie heeft een prijs: boekingssysteem 1.000 tot 5.000, meertaligheid 2.000 tot 8.000, webshop (WooCommerce) 3.000 tot 15.000, koppelingen met CRM of boekhouding 500 tot 5.000 per integratie.

## Thema versus maatwerk: de eerlijke afweging

- Kies thema als u een standaard dienstverlenings-site wilt, uw content al heeft of zelf schrijft, en snelheid en budget belangrijker zijn dan unieke uitstraling.

- Kies maatwerk als uw merk zichtbaar anders moet zijn, u specifieke conversie-flows nodig heeft, snelheid kritiek is of u de site langer dan drie jaar laat meegaan.

De meeste MKB-bedrijven zitten goed met een premium thema dat professioneel is ingericht: de helft van de maatwerkprijs en negentig procent van het resultaat. Pure maatwerk rechtvaardigt zich pas bij echte onderscheidingsbehoefte. Zie ook [WordPress versus maatwerk](/wordpress-vs-maatwerk/) voor de bredere afweging.

## Waarom goedkope WordPress-sites duur uitvallen

- Pagebuilder-bloat. Elementor- of Divi-sites met twintig plugins laden in vier seconden en hacken uw conversie en ranking. Snelheid is geen luxe.

- Geen tracking. Een site zonder conversiemeting is een folder; u weet niet of hij werkt.

- Verwaarlozing. Een niet-geüpdatete site is binnen een jaar kwetsbaar. De goedkoopste site wordt de duurste als hij gehackt wordt.

- Content die niet converteert. Een mooie site met teksten die niemand overtuigen, is een dure folder.

## Totaalplaatje voor een MKB-diensts site

PostEenmaligPer jaar

Bouw (thema + inrichting)3.000 - 8.000-
Teksten en fotografie800 - 4.000-
Hosting en onderhoud-200 - 700
Plugin-licenties-100 - 500
Totaal jaar 13.800 - 12.000300 - 1.200

De echte vraag is niet "wat kost WordPress" maar "welke kwaliteit heeft mijn bedrijf online nodig". Een site is een verkoopmedewerker die 24/7 werkt; wie die als kostenpost behandelt in plaats van als investering, koopt twee keer.

## WordPress versus de alternatieven op totale kosten

De echte vergelijking is niet de bouw maar drie jaar eigendom:

PlatformBouw3 jaar beheerKarakter

WordPress thema3.000 - 8.000900 - 3.600Voorspelbaar en flexibel
WordPress maatwerk8.000 - 25.000900 - 3.600Uniek en snel
Webflow5.000 - 15.000600 - 2.000Mooi maar duurder in abonnement
Volledig maatwerk20.000 - 60.000+2.000 - 10.000Alles kan, alles kost

## De kwaliteitssignalen van een goede WordPress-bouwer

- Ze vragen naar uw conversie, niet naar uw kleuren. Wie meteen over design praat bouwt een folder, geen verkoper.

- Ze tonen laadsnelheden. Een WordPress-expert bewijst zich met Core Web Vitals, niet alleen met screenshots.

- Ze bouwen zonder pagebuilder-bloat. Vraag welke plugins ze gebruiken; twintig plugins is een rode vlag.

- Ze denken mee over content. De mooiste site met slechte teksten converteert niet.

## De drie investeringen die u niet moet overslaan

- Echte fotografie. Uw team, uw werk, uw klanten. Stockbeelden kosten u vertrouwen dat duurder is dan de fotograaf.

- Tracking vanaf dag een. Een site zonder conversiemeting is een folder; u weet niet of hij werkt.

- Onderhoudsbudget. Een niet-onderhouden WordPress-site is een gehackte WordPress-site. Zie [de onderhoudskosten](/website-onderhoud-kosten/).

WordPress is niet de goedkope optie maar de verstandige optie voor wie een site wil die meegroeit. Het CMS is gratis; wat u betaalt is vakwerk eromheen.

## De bouw-fasen van een WordPress-project

Een professionele WordPress-site doorloopt vijf fasen, elk met eigen kosten:

- Strategie (10%): wat moet de site bereiken, voor wie, welke structuur. De fase die bepaalt of de site werkt.

- Ontwerp (15-20%): UX en visueel ontwerp van templates en componenten.

- Bouw (30-40%): technische realisatie van thema, templates en functionaliteit.

- Content (20-30%): teksten, foto's en SEO-inrichting. De meest onderschatte en meest impactvolle post.

- Testen en lancering (10%): QA, snelheid, SEO-check en livegang.

## WordPress versus Webflow versus maatwerk

De eerlijke vergelijking op drie jaar eigendom:

- WordPress: de meest flexibele optie voor content-gedreven sites. Een groot ecosysteem, duizenden plugins en volledige vrijheid. Nadeel: u moet onderhouden.

- Webflow: mooier uit de doos, geen plugin-onderhoud maar duurdere hosting en afhankelijkheid van het platform.

- Volledig maatwerk: alles kan maar alles kost; voor de meeste MKB-sites onnodig tenzij uw use-case echt uniek is. Zie [de vergelijking](/wordpress-vs-maatwerk/).

## De signalen van een goede bouwer

- Ze vragen naar uw conversie, niet naar uw kleuren.

- Ze tonen snelheid en meetresultaten, niet alleen screenshots.

- Ze bouwen zonder plugin-bloat.

- Ze denken mee over content en SEO, niet alleen over techniek.

Een goede WordPress-site is geen uitgave maar een verkoper die nooit slaapt. De vraag is niet wat hij kost maar wat hij moet kunnen.

## De hosting- en beveiligingslaag

Uw WordPress-investering beschermt u met twee doorlopende keuzes. Hosting: goedkope shared hosting (10/maand) is prima voor kleine sites maar levert trage laadtijden en kwetsbaarheid; managed WordPress-hosting (30-100/maand) levert snelheid, backups en beveiliging die de meerprijs waard zijn voor elke zakelijke site. Beveiliging: WordPress wordt constant aangevallen via bekende plugin-lekken; een combinatie van een beveiligingsplugin, sterke authenticatie en updates is verplicht. Zie [hosting kiezen](/website-hosting-kiezen/) en [onderhoudskosten](/website-onderhoud-kosten/).

## De eigenaarschaps-vragen die u moet stellen

Voordat u een bouwer kiest, vijf vragen over eigenaarschap: is de site uw eigendom inclusief code en content? Staat de hosting op uw naam of die van de bouwer? Heeft u volledige admin-toegang? Kunt u de site verhuizen naar een andere partij? Is de content exporteerbaar? Bouwers die terugdeinzen bij deze vragen bouwen afhankelijkheid, geen onafhankelijkheid. Zie ook [het bouwproces](/diensten/websites/wordpress-website/).

## De eerste weken na uw nieuwe site

De lancering is het begin, niet het einde. De eerste maand na livegang: monitor uw laadtijden en uptime dagelijks, verzamel feedback van echte gebruikers (klanten, team), check uw Analytics op vreemde patronen en fix de kleine dingen die elke lancering heeft. Plan ook direct uw content-ritme: wie schrijft wat, hoe vaak, waar gepubliceerd? Een site zonder verse content verwordt tot een digitale brochure; een site met een content-ritme groeit in autoriteit en vindbaarheid.
## Veelgestelde vragen

**Wat kost een eenvoudige WordPress-website voor een ZZP-er?**
Met een premium thema, professionele inrichting en uw eigen teksten: 1.500 tot 4.000 euro eenmalig plus 200 tot 400 euro per jaar aan hosting en licenties.

**Waarom kost een maatwerk-WordPress-site zoveel meer dan een thema?**
Omdat u niet voor WordPress betaalt maar voor ontwerp, unieke code, snelheidsoptimalisatie en componenten die precies bij uw conversie-flow passen. Het CMS is bij beide gratis.

**Welke doorlopende kosten heeft een WordPress-site?**
Hosting en onderhoud (15 tot 60 euro per maand), plugin-licenties (100 tot 500 euro per jaar) en af en toe doorontwikkeling. De vergeten post is meestal onderhoud.

**Is WordPress goedkoper dan Webflow of maatwerk?**
Voor standaard-sites meestal wel. Webflow bespaart plugin-onderhoud maar heeft hosting-abonnementen; volledig maatwerk is twee tot vier keer duurder maar soms de juiste keuze.


---
Webgilde · Appelgaarde 2, 2272 TK Voorburg · 085 369 62 77 · info@webgilde.nl
